Днес Дейвид Камерън плати цената на провала си да подсигури бъдещето на Великобритания в Европейския съюз. Той обяви, че подава оставка и призна, че страната сега се нуждае от „свежо ръководство”. Добави също, че вярва, че Великобритания е по-силна в рамките на Европейския съюз.

В присъствието на съпругата си Камерън заяви почти през сълзи, че няма да е правилно той да бъде „капитанът, който ще насочва страната” в нова посока. Гласът му трепереше, когато обясни: „Обичам тази страна и ще направя всичко, което е по силите ми, за да й служа.” Но допълни, че „волята на британците е инструкцията, която трябва да бъде изпълнена.” Той каза, че Великобритания трябва да се подготви за преговори с ЕС. „Преди всичко това ще изисква силно, решително и ангажирано управление”, категоричен беше той.

Камерън подчерта, че няма да се позове на член 50 на Договора от Лисабон, който ще задвижи процеса по излизане на Великобритания от ЕС, оставяйки това решение на неговия наследник, който вероятно ще бъде бившият кмет на Лондон Борис Джонсън или министърът на вътрешните работи Тереза Мей . Неговите очаквания са, че нов лидер ще бъде избран по време на конференцията на Консервативната партия през октомври.

Изявлението му беше следствие от забележителната нощ, в която стана ясно, че британците са гласували напускането на Европейския съюз, след близо половин век на членство, потопило страната в непозната политическа и икономическа територия. 52 % от гласоподавателите подкрепиха Брекзит, а тези, които бяха за оставането са 48% . Вероятно резултатът ще предизвика втори референдум за независимост в Шотландия, която за разлика от Англия и Уелс, гласува да остане в ЕС .

Германският финансов министър Шойбле заяви, че това е „тъжен ден за Европа”, но Стюарт, която е съпредседател на агитационната група за напускане, призова за спокойствие. „В дългосрочен план резултатът както за Европа, така и за Великобритания е, че ще бъдат по-силни”, каза тя.

Неофициалните резултати бяха потвърдени малко след 4:40 часа сутринта, а вълната в подкрепа на излизането от ЕС помете прогнозите, които бяха направени само няколко часа преди избирателните пунктове да бъдат затворени. Междувременно лирата се срина спрямо долара до нива, невиждани повече от 30 години. Един анализатор описа гласуването като „един от най-големите пазарни шокове на всички времена”.

По материали от  Independent