Притокът на инвестиции към руския пазар се е увеличил от 37 000 000 до 65 000 000 долара само за седмица. Изследователският център „Сбербанк Инвестмънт Рисърч” съобщава, че както активно управляваните, така и пасивно управляваните фондове са повишили приходите си от вливането на чужди капитали през изминалата седмица. Съответно те са прибавили 31 400 000 долара и 33 400 000 долара към активите си. Анализите показват, че покачването на цената на петрола стои зад увеличаването на инвеститорския интерес към Русия. В петък миналата седмица цената на барел петрол надмина 46 долара за първи път от края на юли.
Само две седмици по-рано е бил регистриран отлив на капитали в размер на 32 000 000 долара. Експерти са свързали това с притесненията на инвеститорите относно колебанията в курса на рублата. В същото време глобални фондове, които са инвестирали в нововъзникващи пазари, са си подсигурили растеж от 80 300 000 долара на капиталовия пазар.
Междувременно руската икономика започна да дава признаци за възстановяване. Брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 0,6% през второто тримесечие, съобщава Федералната статистическа служба на Русия (Росстат). Това е подобрение в сравнение с първото тримесечие, когато намаляването се равняваше на 1,2%. Според руския министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев, това е симптом, че икономиката на страната ще се раздвижи в близко бъдеще. Причината за това е, че ситуацията в реалния сектор се подобрява, а динамиката на промишленото производство се движи в положителна посока. Прогнозите са, че до края на третото тримесечие БВП на Русия ще се свие с 0,2%. Очаква се още до края на годината да бъде постигнат растеж от 1,2%, ако средната цена на петрола се движи около 40 долара за барел.
От Министерството на финансите не изключват възможността руската икономика да нарасне, ако икономическата среда в международен план остане благоприятна. Според някои икономисти Русия е на път да излезе от най-дългата си рецесия от 20 години насам. Макар да е зависима от износа на петрол, страната се надява да диверсифицира своята икономика чрез развитие на селското си стопанство – сектор, който е показал стабилен растеж през последните две години. Русия се превърна в най-големия износител на пшеница в света, изпреварвайки САЩ и Канада. Нейните цели за тази година са да продаде 25 000 000 тона от житната култура в чужбина.