Общински съветници злепоставят и окарикатуряват идеи на соцлидерката за развитие на икономиката
В случая не става дума за сапунената опера с президентските кандидатури на левицата, а за нещо много по-сериозно – политиката, която от БСП декларират, че ще провеждат.
„БСП е за връщане на държавата в икономиката като собственик” – не спира да повтаря Корнелия Нинова, откакто е избрана за председател на партията. Разбира се, спорен въпрос е доколко става дума за искрено убеждение и намерение за реални действия или целта на подобни изказвания е да неутрализират впечатленията за одесняване на БСП при новото ръководство. Заявките обаче са факт. Изреченото остава, особено когато е повторено десетки пъти.
„Ние ще се борим за държавното, независимо, колко малко е останало то”, казва Нинова. Призивите й вече намериха отклик по места, но на най-неочаквано място.
Трябва да се предприемат действия за възстановяване на държавния контрол върху Пловдивския панаир – заявиха в един глас на последната общинска сесия в Пловдив кмет и съветници от десни партии, включително от ГЕРБ, а ДСБ даже излязоха с нарочна декларация по въпроса. Какво, мислите, правят по същото време техните колеги от ляво? Ами правят каквото могат, за да защитят интереса на частния мажоритарен собственик на панаира – членът на Изпълнителното бюро на БСП и отговорник по коалиционната политика Георги Гергов.
Поредният политико-панаирджийски сюжет има следната предистория: на 27 юли Министерски съвет предлага на общината да й прехвърли остатъчен държавен дял от 20,63 % от акциите на „Международен панаир Пловдив” АД. За община Варна пък са предвидени други 29 %. Вероятно вече се чудите какъв е смисълът на всичко това – нерде Пловдивски панаир, нерде Варна, нерде Ямбол, нерде Стамбул!
Истинската цел на подобна схема простодушно разкрива не друг, а председателят на БСП-Варна Борислав Гуцанов: „Аз лично бих подкрепил прехвърлянето на акциите, само ако то е обвързано с решаването на проблема с т.нар. Дупка в центъра на града”. Въпросната „дупка” е терен на пъпа на морската столица, придобит преди време от Гергов чрез съмнително съдружие с местната община. По тази тема в медии многократно бяха изказвани съмнения, че след като получи дарените от правителството акции от панаира, община Варна ще ги прехвърли на политика-бизнесмен, за да си върне в замяна „дупката” в центъра. Тоест, идеята за игрите с акциите не е общините да станат собственици, а напротив – да се увеличи дела на частния мажоритарен собственик в „Международен панаир Пловдив”.
Колкото до пловдивската община – тя изглежда е включена в сложната схема за парлама. Да не би някой да каже, че за града, който е седалище на панаира, не е останало нищо. Друг е въпросът – за какво са й на общината остатъчните 20.63% от акциите? Единственото, което може да направи с тях, е да си ги сложи в рамка за украса. Както казва местната общинската съветничка Дани Каназирева „публично-частното партньорство в Пловдив бе използвано по грозен начин, за да се отнеме имущество на града ни”.
Ако се разровим още по-назад в подмасовата приватизация на панаира, чиято най-нова история е неразривно оплетена с процесите по върховете на БСП, ще стигнем и до момента, в който държавата изпуска контрола върху дружеството в полза на Гергов. Председател на директорския борд на „Международен панаир Пловдив” по това време е зам.-министърът на икономиката Корнелия Нинова, в качеството й на представител на принципала (след 10 години Гергов ще окаже безценна подкрепа на Нинова, за да стане тя председател на БСП, а самият той ще се озове на ръководен пост в Изпълнителното й бюро). Но, да речем – това са минали работи и Нинова е преосмислила като грешка тогавашните си решения, действия или бездействия. Днес подетият от нея курс е коренно различен – за връщане на държавата в икономиката! Така ли мисли обаче и номенклатурата на БСП по места?
В Пловдив например мнозинството от десни общински съветници се обявява против последната схема с панаира. Единствено от БСП не участват в гласуването. От дясно дори стигат още по-далеч – чуват се гласове да се инициират законови промени, с които да се въведе държавна блокираща квота в управлението на дружеството. От ляво – мълчание. Във Варна обаче управляващите гербери са съгласни със схемата, а в залата се чуват подвиквания „Вечна дружба!” по повод тематичното сдружаване на иначе враждуващите ГЕРБ и БСП. На което местният БСП-лидер Гуцанов отговаря: „Няма вечна дружба и вечни приятели – има вечни интереси”. Да искаш не можеш да го измислиш или да го кажеш по-ясно! От „Позитано” още ли се жалват, че ГЕРБ ги „мачкат” по места?
Едва ли обаче това е решението, с което БСП искат да бъдат запомнени. Поради което Гуцанов предвидливо хвърля димка за отклоняване на вниманието. Варненският БСП-функционер предприема поредна атака срещу начина на управление на общинското дружество „Градски транспорт” със серия от въпроси, включително дали там не са назначени пенсионери на трудови договори. Загрижеността на „левия” общинар за състоянието на градския транспорт наистина щеше да е трогателна, ако и този случай нямаше многопластова политико-икономическа предистория.
Оказва се, че и във Варна ГЕРБ претворяват в дела призивите на Корнелия Нинова за връщане на държавното и общинско участие в икономиката. Неотдавна местната власт е решила нейното собствено дружество да поеме всички линии от масовия транспорт, което по цял свят е съвсем нормална общинска дейност и практика. Преди това общинската фирма е обслужвала по-малко от половината линии, при това най-натоварените. А останалите по-доходоносни са били предоставени на частна фирма, собственост на общинския съветник от…групата на БСП Антраник Шакариян. Досещате ли се за кого са загрижени варненските соцръководители? Впрочем, подобен случай имаше наскоро и в София. Местният БСП-лидер Калоян Паргов гласува в комисия за отдаване на пакет автобусни линии на частен превозвач. Поради разшумяването на случая, съветникът се поколеба да подкрепи решението в пленарна зала и в крайна сметка не го направи, въпречи че по едно време даже беше негов официален съвносител…
Но да се върнем на важния въпрос: наистина ли БСП иска да връща влинието на държавата в управлението на икономика? Спокойно, няма такава „опасност”! Просто партийният елит жадува час по-скоро да се върне в управлението на държавата, за да разшири собственото си влияние върху икономиката. Ако цитираме отново Гуцанов – тези хора си имат вечни интереси.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto