Британският парламент одобри модернизирането на ядрените оръжия на страната. Парламентаристите трябваше да решат дали да похарчат близо 30 милиарда лири за подновяване на четири подводници, които са оборудвани с ядрени ракети „Трайдънт”.

На въпроса дали би разрешила ядрен удар, който може да погуби стотици хиляди мъже, жени и деца, британският министър-председател Тереза Мей без никакво колебание отговори с една-единствена дума: „Да”. Тя допълни, че враговете на Великобритания трябва да са наясно с това, че островната държава ще бъде подготвена да използва такъв тип боеприпаси. „Не можем да правим компромиси с националната сигурност”, категорична бе Мей. Премиерът на Великобритания подчерта още, че ядреното разоръжаване би било грешка, тъй като заплахата от Русия и Северна Корея е „съвсем реална”.

Според Мей би било „акт на ужасна безотговорност” това Великобритания да се откаже от своите ядрени оръжия и обвини противниците на ядрената система „Трайдънт“, че са „първите, които защитават враговете на страната”. Нещо повече, „сериозната отговорност” за запазването на сигурността на британците не може да бъде прехвърляна на друг.

Предишните премиери са избягвали отговора на хипотетичния въпрос дали биха натиснали ядрения бутон. Някои британски парламентаристи заподозряха, че този отговор е бил подготвен от правителството, с цел да се акцентира на разногласията между Джереми Корбин и мнозинството от представителите на Лейбъристката партия.

Мей е знаела, че лидерът на лейбъристите е бил подготвен да обяви своята позиция, която е напълно противоположна на нейната. Без дори да му бъде задаван такъв въпрос, Корбин заяви, че не би взел решение, което ще коства животите на милиони невинни хора. „Не мисля, че заплахата от масово убийство би била легитимен подход към международните отношения”, обяви той.

Корбин, чийто лидерски стол от известно време се клати, коментира, че отново ще гласува против използването на ядрено оръжие. По време на изказването си, той бе непрестанно прекъсван от своите колеги от Лейбъристката партия. Съпартийците му го призоваха да защити политиката на парламентарната група, вместо да изказва личното си мнение по въпроса. На критиките Корбин отвърна, че политиката на лейбъристите по отношение на отбраната вече е обновена и се реализира чрез новоназначения министър на отбраната в сянка Клайв Луис.

Ядрената система „Трайдънт“ е закупена от САЩ по времето на Маргарет Тачър, като последна възможност за защита в случай, че армиите на бившия Варшавски договор превземат Европа. От 1989 г. насам официалната позиция на лейбъристите е да подкрепят запазването на „Трайдънт” – позиция, на която Джереми Корбин се противопоставя непрекъснато. Въпреки това проектът за модернизиране на системата е ключов за поддържане на статута на Великобритания като световна сила, особено след референдума за излизане от Европейския съюз.