Върховният съд на Великобритания потвърди решението на Висшия съд на Лондон, че правителството трябва да подложи на гласуване в парламента решението за излизане на страната от Европейския съюз, за да бъде активиран член 50 от Лисабонския договор и процедурата официално да започне. Решението е удар за министър-председателя Тереза Мей, тъй като първоначално тя искаше да започне еднолично този процес.
„С 8 срещу 3 гласа Върховният съд днес взе решение, че правителството не може да задейства член 50, без парламентът да е издал разрешение, с което да упълномощава това”, заяви председателят на Върховния съд лорд Дейвид Нюбергер. Той подчерта, че решението не касае резултата от референдума, нито пък е оспорва основанията за напускане или за оставане в ЕС. Според него референдумът има огромно политическо значение, а самият акт на излизането от ЕС трябва да бъде съобразен с конституцията на Великобритания.
Сега вече няма никакво съмнение, че Мей трябва да поиска разрешението на депутатите, за да започне двугодишното обратно броене до Брекзит. Членовете на британския парламент ще трябва да дадат гласът си по този казус до края на март. След обявяването на решението на съда, главният прокурор Джереми Райт заяви, че правителството е „разочаровано” от окончателното решение за това кой трябва да даде начало на процедурата по излизане от ЕС. Въпреки че правителството загуби това дело, магистратите единодушно постановихa, че не е необходимо Великобритания да се консултира с правителствата на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, за да задейства процедурата.
През юни миналата година 51,9% гласуваха в полза на Брекзит. Все още обаче не е ясно какво точно ще се случи, ако депутатите гласуват против излизането на Великобритания от ЕС, тъй като конституционното право до този момент не се е сблъсквало с такъв казус. В изявление, разпространено веднага след решението, лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин заяви, че партията му няма да възпрепятства самия процес на излизане на Великобритания от ЕС, но ще внесе поправки, изискващи гаранции за достъп до единния пазар и защитата на правата на работещите.