Кампанията на Сандърс е във възход, а тази на Хилъри Клинтън в низходяща тенденция. Сега големият въпрос е какво ще се случи в Ню Йорк.

Бърни Сандерс постигна изключителна победа в „каубойския” щат Уайоминг. Той набра впечатляваща скорост и към момента изглежда никой не може да го спре. След януари той се завърна в надпреварата буквално изневиделица, отправяйки силно либерално послание, което резонира драматично сред демократите и независимите. Уайоминг се явява седмата поредна победа на Сандърс, който вече има 1068 делегати срещу 1755 за Хилъри Клинтън. Номинацията ще отиде при този, който успее да събере 2383 делегати. Сандърс спечели с 56% срещу 44% за Клинтън и добави още 7 делегати.

На фона на низходящата тенденция в кампанията на бившата първа дама и възхода на Сандърс всичко е възможно – особено сега, когато надпреварата им за номинацията на демократите се върна обратно в източната част на страната. Ню Йорк ще е първият от 6 големи щати по източното крайбрежие, от които на предварителните избори се разпределят общо 753 делегати. Бърни има нужда от категорични победи там, за да може да се изравни с Клинтън. Но ако той спечели Ню Йорк, всички досегашни залози ще рухнат, защото това би било направо унизително за Клинтън, която бе сенатор именно от Ню Йорк. От друга страна Сандърс е роден и израснал в Ню Йорк, макар във Вермонт, направил е успешна и дългогодишна кариера като кмет, член на конгреса и сенатор.

Надпреварата за Ню Йорк ожесточи кампанията и наложи нов тон. Сандърс определи Клинтън като „неподготвена” за този пост, заради обвързаността й с Уолстрийт и подкрепата й за войната в Ирак, наред с други политики. Поддръжниците на Хилъри Клинтън са притеснени, тъй като Сандърс стопява нейната преднина. Разликата между двамата кандидата в Ню Йорк се е смалила през последните дни до 10%. Ето защо това състезание ще бъде голямо изпитание за Клинтън.

В последните седем първични избора Сандърс успя да пребори Клинтън. Въпреки това, натрупаната преднина на бившата първа дама и победите ѝ в южните щати представляват трудно препятствие, което може да се окаже невъзможно за преодоляване. Причината е в пропорционалното разпределение на делегатите. Сандърс може да се наложи, само ако продължи да печели. Това е единственият начин, по който той може да убеди 400-те суперделегати, за които се твърди, че са обвързани по един или друг начин с Клинтън, да гласуват за него. Тогава може да се стигне до „отворен конгрес”.

Националните анкети показват, че шансовете на Сандърс да победи Тръмп или Круз през есента са по-големи от тези на Хилъри Клинтън. Предварителната надпревара в лагерите на демократите и републиканците се явява интересен барометър за нагласите в обществото. Американците буквално са премазани от търговските сделки, които разрушиха средната класа, както и от скъпите войни, злоупотребите на Уолстрийт, корупцията и Конгреса, който финансира търговски и социални политики несъгласувани с общественото мнение. Тръмп и Сандърс се представят като антисистемни кандидати, които могат да възстановят справедливостта и благоденствието. Дали средните щати ще дадат възможност на Сандърс да изгони лошите момчета все още не е ясно. Но засега той печели впечатляващи победи, и то една след друга, което не е малко постижение.

Източник: The Guardian
Превод: Христо Стратиев