„Тази седмица бяха изгубени часове ефирно време и река от мастило за поредния изфабрикуван скандал за война в медиите и за прогресивните леви, които са против президента Тръмп. Веднага искам да направя предварителна забележка: аз разбирам, че стилът на управление и някои изказвания на президента, да не говорим за неговия Twitter-канал, често са причина да се появяват скандали по един или друг повод. Така или иначе, историята с Тръмп, Путин и Русия, за която до момента няма и най-малко свидетелство за законово нарушение, продължава да бъде основно плод на дейността на медиите”, пише журналистът на „Форбс” Том Базил.
„Защо този скандал е фалшив? Дайте да подредим фактите, които не подлежат на съмнение”, предлага Базил. „Първо, президентът разполага с правомощия да разсекретява и разпространява информация по собствена преценка, ако той счита, че това е в интерес на националната сигурност на САЩ”, отбелязва журналистът от „Форбс”. „Второ, обмяната на информация между държавите, в това число и секретна информация с различна степен на конфиденциалност се обменя между дипломати, военни и разузнавачи всеки ден”.
Трето, отбелязва авторът, всеки път, когато кой да е американски чиновник, имащ право да разсекретява материали за да ги съобщи на друга държава или да предаде на някого подобна информация, то фактът се съобщава на агенцията, която я съхранява, а и на други институции, включително и на ЦРУ. „Медиите представиха случая, все едно Тръмп е направил нещо толкова странно, а ЦРУ и други агенции са били в последствие известени”, се казва в статията.
„Четвърто, единственият човек или хора, които са нарушили закона в контекста на срещата на президента Тръмп с руския външен министър, са били тези, които са се затичали в New York Times с тази история”, твърди авторът. По негово мнение, Белият дом следва да се отнася по-сериозно към организаторите на подобни утечки. По възможност да ги проследява и уволнява. „Това не е лесно, но без дисциплина сред сътрудниците и хората с достъп до информация държавният механизъм бързо ще излезе от строя. Това може да се случи по време на всяка една администрация, особено при такава, при която има съгласувани усилия от страна на политическите противници вътре в нея, както и извън бюрократичния апарат за сриване на нейната работа”, се казва статията.