Белият дом за пореден път бе разтресен от скандал, свързан с администрацията на Обама. Американският президент Доналд Тръмп отправи остри обвинения спрямо своя предшественик, като заяви, че доскорошният държавен глава е поръчал в „Тръмп тауър” да бъдат поставени подслушвателни устройства по време на предизборната кампания през 2016 г. Новият държавен глава смята, че Обама е дирижирал цялата операция, сравнявана с „Уотъргейт”, малко преди той да спечели изборите. След безпрецедентната атака срещу бившия обитател на Белия дом, от администрацията на Тръмп настояха Конгресът на САЩ да предприеме разследване по случая.

Въпреки че до този момент не са представени доказателства, подкрепящи тезата на президента Тръмп, в серия от публикации в Twitter прессекретарят Шон Спайсър нарече твърденията му „много обезпокоителни”. Представителят на администрацията на Тръмп настоя докато Конгресът проучва „руската намеса” в американските избори, да разследва и дали е имало и злоупотреба с власт. „Президентът Тръмп е поискал като част от разследването за руската активност, разузнавателните комисии към Конгреса да установят дали е било злоупотребено с разследващите правомощията от страна на изпълнителната власт пред 2016 г.”  Нито Белият дом, нито президентът ще коментират повече този въпрос, докато се провежда проверката. 

„Ужасно!”, написа президентът от своя Twitter акаунт в събота. „Току-що разбрах, че Обама е поръчал да ме послушват” в „Тръмп тауър” точно преди победата. Не е открил нищо. Това е маккартизъм!”. Тръмп нарече Обама „лош, или болен, човек”, а после добави: „Законно ли е действащ президент да подслушва президентската надпревара преди изборите? Това преди е отхвърляно в съда. Ново дъно!”. 

Представителката на Белия дом Сара Хъкаби Сандърс също заяви пред ABC, че твърденията, че администрацията на Обама е поръчала такова подслушване трябва да се разследват. Тя обаче отказа да коментира как Тръмп се е сдобил с подобна информация, за да обвини предходния президент с такава категоричност. „Ако ще разследват връзките с Русия, нека да бъде включена и тази част. Това е, за което ние настояваме”, коментира още тя. Без да навлиза в подробности, Сандърс заяви, че „изтеклата информация го е навела на мисълта”, че Обама има пръст в тази нерегламентирана намеса. „И ако това е вярно, това е най-голямата измама и най-голямата злоупотреба с власт, която някога сме виждали и е огромна атака срещу самата демокрация”, подчерта още тя. 

Лидерът на демократите в Камарата на представителите Нанси Пелоси определи твърденията като „нелепи” и допълни, че целта на тези изказвания е да се хвърли сянка върху демократите. Според нея Тръмп се води по наръчник за изфабрикуване на неща, които медиите отразяват, за да заяви после, че всички пишат за това. Демократът от Калифорния заяви, че авторитарният човек  кара хората да „говорят за това, за което иска да говорят”.

Двама бивши високопоставени служители в САЩ отхвърлиха обвиненията на Тръмп. Единият от тях заяви пред CNN: „Това не се е случило”, докато другият изрази съмнение, че източникът на информацията е такъв, на който може да се вярва.

Не се изключва и версията предизборната кампания на Тръмп да е била подслушвана от Министерството на правосъдието. Съгласно американското законодателство, федералният съд трябва да намери основателна причина, за да одобри заповед за разрешаването на подобен род електронно наблюдение, като например ако подозира, че е внедрен „агент на чужда сила”.

Джеймс Клапър, бивш директор на Националната разузнавателна служба в администрацията на Обама, бе категоричен, че тогавашният кандидат за президент, а по-късно и новоизбран президент, не е бил подслушван, нито пък са подслушвани ръководителите на предизборната му кампания. „Категорично мога да го отрека”, отсече той и допълни, че ако е имало такава активност, насочена спрямо Тръмп, няма как директорът на разузнаването да не е знаел за нея.