След 43 години Великобритания гласува да напусне Европейския съюз в исторически за страната референдум. Гласовете за напускане на ЕС са 52%, а за оставане са гласували 48%. Голяма част от вота за излизане идва от Англия и Уелс, а Лондон, Шотландия и Северна Ирландия са подкрепили оставането в Съюза.

Лидерът на партията на независимостта Найджъл Фараж приветства резултатите като нарече днешния ден „ден на независимостта”. Пазарите веднага реагираха на резултатите от британския референдум и паундът отбеляза най-ниските си стойности спрямо долара от 1985 г. насам и един от най-лошите еднодневни спадове в историята. Бpитaнcĸaтa вaлyтa доcтигнa cтoйнocт oт 1.3305 дoлapa зa лиpa. Tя зaгyби и 6% cпpямo eвpoтo и 15% cпpямo япoнcĸaтa йeнa.

Избирателната активност на референдума е била 71,8% с над 30 милиона души с право на глас. Това е най-високата избирателна активност на избори в Обединеното кралство от 1992 г. насам.

Уелс и по-голямата част от Англия извън Лондон са гласували масово в подкрепа на Brexit. Финансовият министър в сянка от Лейбъристката партия Джон Макдонъл коментира, че Bank of England ще трябва да се намеси, за да заздрави паунда, който спадна с 3%, когато се появиха още първите резултати, показващи, че вотът за Brexit печели в Съндърланд.

„Ден на независимостта”

Лидерът на Партията на независимостта Найджъл Фараж, който в последните 20 години провеждаше кампания за това Великобритания да напусне ЕС, поздрави всички гласували за напускане с думите: „Това е победа на обикновените и достойните хора.”

Фараж, който прогнозира победа за оставане в началото на нощта, когато прогнозите бяха в полза на привържениците на ЕС, определи деня като един от най-важните в историята на Обединеното кралство и като „ден на независимостта”.

Той призова министър-председателя Дейвид Камерън, който изиска референдума, но направи кампания за оставане в Съюза, „незабавно” да подаде оставка. Камерън заяви пред „Даунинг стрийт” 10, че подава оставка след 6-годишно управление на страната.