Президентските избори в САЩ ще бъдат решаващ момент за американските гаранции за сигурността на Европа. Това показва скорошно проучване на Международния център по отбрана и сигурност.

Според изследването, ако бъде избрана, Хилъри Клинтън би работила за експанзията на алианса, докато Доналд Тръмп е по-вероятно да намали финансовия принос на САЩ в НАТО. Авторите на изследването са анализирали позициите на двамата кандидати в рамките на предизборната кампания.

Хилъри Клинтън е представител на традиционната американска външна политика, което предполага намесата на САЩ в световните дела. На свой ред, Доналд Тръмп би използвал изолационистки подход и би се съсредоточил върху вътрешните проблеми на САЩ.  

„Предстоящите американски избори са определящи за американските гаранции за сигурността на Европа. Хилъри Клинтън, която е максималист както в политически контекст, така и в предизборната си реторика, вероятно ще запази статуквото спрямо НАТО и ще засили присъствието на алианса по източния фланг”, се казва в проучването. Авторите отбелязват, че за Клинтън НАТО представлява обединение, което не може да бъде разрушено. От своя страна, Тръмп неотдавна заяви, че НАТО е старомодна организация, както и че акцентът трябва да бъде поставен по-скоро на борбата с тероризма, отколкото на изграждането на защита по източния фланг на НАТО.

„Различията между двамата кандидати са ясни, но не е ясен крайният победител. В една несигурна надпревара, каквато е тази, американската подкрепа за Балтийските държави виси на косъм”, смятат авторите на изследването. В заключение се посочва, че Хилъри Клинтън е по-добрият избор от гледна точка на държавите по източната граница, но ако Тръмп бъде избран, това би имало сериозни последствия за алианса.    

По време на кампанията си, Клинтън само ще говори за разширяване на НАТО и ще заплашва Русия, но на практика до реално разширяване на алианса едва ли ще се стигне, смятат експертите. Ето какво казва по този повод старши анализаторът в Института за изследване на САЩ и Канада Сергей Самуилов: „През 2008 г. президентът Джордж Буш се опита да ускори присъединяването на Украйна и Грузия към НАТО, но Франция и Германия се възпротивиха, защото предпочетоха да запазят нормалните си отношения с Русия”. По негово мнение е малко вероятно, ако бъде избрана, Хилъри Клинтън да стартира отново този процес. Откакто е избран за президент, Барак Обама непрекъснато е критикуван, че показва „слабост” спрямо Русия. Клинтън се държи нападателно към Русия в рамките на кампанията си, с цел да печели гласове. Самуилов също предполага, че ако Тръмп е следващият президент, той ще намали разходите на САЩ в НАТО.

„В действителност, по-новите членове на НАТО са финансово зависими. Тръмп смята, че всички страни-членки трябва да внасят 2% от брутния си вътрешен продукт. Това е причината в някои държави в Европа да не го харесват”, смята Самуилов.

Според Сергей Судаков, професор от Академията за военни науки, малките европейски държави винаги ще бъдат най-яростни поддръжници на Клинтън. Ето какво още казва той: „Ако изберат Тръмп, той ще се върне към Доктрината „Монро” (основен принцип на която е ненамеса в делата на други държави), и ще се фокусира върху вътрешните проблеми. Разбира се, той ще се заеме и с делата, започнати от Обама, но ще се ангажира в по-малка степен. Освен това, той ще инициира преразглеждане на финансирането на НАТО, с цел оптимизиране на бюджета на САЩ и справяне с дълга”.

„Ако Хилъри бъде избрана, САЩ ще продължи агресивната си политика спрямо Русия, както и подкрепата за малките съюзнически държави. Съединените щати ще започнат да харчат повече пари за разширяване на алианса”, заключава Судаков.

Източник: Sputniknews