Сирийският президент Башар Асад заяви, че е готов да преговаря за „всичко”, което бъде поставено на масата на преговорите, за да бъде разрешен конфликтът, продължаващ вече близо шест години. „Готови сме да преговаряме за всичко”, заяви той пред френски медии в понеделник. Запитан дали е готов да се оттегли от президентския пост – искане, което бунтовниците поставят от началото на конфликта, Асад заяви: „Да, но моят пост е обвързан с конституцията”. „Ако опозицията иска да дискутира този въпрос, ще трябва да преразгледаме конституцията”, заяви той. Сирийският президент подчерта, че се надява на бързото разрешаване на конфликта, тъй като независимо, че една война може да се води за добра и благородна кауза, каквато е защитата на родината, тя все пак води до разруха и смърт.
Преговорите, които ще бъдат осъществени с посредничеството на Русия и Турция трябва да се проведат в Казахстан, Астана, преди края на януари. Към момента все още не е определена точна дата. Въпреки това миналата седмица опозиционните групи заявиха, че преговорният процес се замразява заради продължаващите удари от страна на правителството. От своя страна Асад заяви, че примирието неколкократно е било нарушено от опозицията, което е принудило сирийската армия да отвърне на атаките. Той защити действията на правителствените сили в долината Уади Барада в близост до Дамаск, която е окупирана от бунтовниците, като обясни, че целта е била връщането на контрола над тези територии.
По-рано Асад заяви, че връщането на контрола върху град Алепо е момент, който е от решаващо значение за прекратяването на конфликта в Сирия. Според него освобождаването на Алепо е победа не само за Сирия, но и за всички онези, които ефективно са участвали в борбата с терористите, включително и за Иран и Русия. „Това е и поражение за всички страни, които са враждебно настроени към сирийския народ и които използват тероризма като средство, чрез което да реализират своите цели”, заяви той при повторното превземане на последната бунтовническа крепост в страната.
Нееднократните опити за водене на преговори с посредничеството на ООН досега не успяха да доведат до трайно решение за постигането на мир в региона. Нещо повече – неотдавна ООН обвини Сирия и нейния съюзник Русия, че бомбардират цивилни обекти в кварталите, които се контролират от бунтовниците, въпреки че голяма част от училищата и разрушените болници са превърнати в бази на опозиционните групировки.