Достоверността на резултатите от разследването, извършено от Франция по повод предполагаемата химическа атака в сирийската провинция Идлиб по-рано този месец, бе поставена под съмнение от група френски експерти. Инцидентът от 4 април, който според доклада носи „почерка” на Дамаск, коства живота на около 80 души, а още 200 бяха ранени. Националната коалиция на опозиционните и революционните сили на Сирия, както и редица западни държави, обвиниха сирийските правителствени сили за извършването на атаката, докато Дамаск опроверга тези твърдения, заявявайки, че не притежава химическо оръжие.
Париж започна разследване по казуса, което повтори като ехо американското твърдение, че Дамаск е отговорен за предполагаемата атака. Министърът на външните работи на Франция Жан-Марк Еро цитира доклад на френските разузнавателни служби, според който „безспорно” се доказва, че при атаката силите на Асад са използвали вещество, което напомня на нервнопаралитичен газ, произвеждан в Сирия преди 2013 г. Докладът, който се състои от 6 страници, посочва още, че резултатите са получени при тестове от мястото на инцидента, както и от кръвна проба на една от жертвите.
Генерал Доминик Тринкан, бивш служител на ООН, НАТО и ЕС, участвал в овладяването на кризисни ситуации, обърна внимание на пристрастния подход на френското правителство по отношение на разследването.
„Знам как се разви ситуацията в Босна и Херцеговина, както и през 2003 г., когато съществуваха всички тези манипулации с Ирак. Що се отнася до настоящия случай, проблемът е, че няма разследване, защото се оказа, че френското правителство е иззело всички материали, за да извърши проучването самостоятелно. Щеше да бъде по-добре, ако беше започнало международно разследване, но знаем защо това не се случи”, каза той за Sputnik France.
От своя страна, политическият анализатор Жак Хогар отбеляза желанието на френските политици да свалят сирийския президент Башар Асад.
„Това, което виждам, е, че френските политици имат мания, свързана с премахването на президента Башар Асад, а не с унищожаването на ислямистките групи. Затова започват да твърдят, че има доказателство за предполагаемата химическа атака на Идлиб, което никой не може потвърди”, заяви Хогар.
Според него, въпреки че „знаем, че заринът е бил използван в сирийския град Хан Шейхун, знаем още, че не е било в интерес на Башар Асад да използва този вид оръжие в момент, в който е на път да победи, благодарение на Русия”.
„Кой би могъл да има изгода от това престъпление? Разбира се, че не и президентът Башар Асад. Човек никога не може да изключи възможността за допусната грешка, но сега, когато виждаме желанието да се попречи на Асад да стигне до мирно споразумение за Сирия, става ясно, че вероятно сме свидетели на манипулация”, добави той, като се позова на френското проучване.
Патрик Барио, бивш военен лекар и полковник на френската армия, на свой ред постави под въпрос независимия характер на разследването. „Всеки път случаят е разследван от експерти, чиято независимост е съмнителна. Видяхте ли колко бързо беше направено всичко? Нападението в Хан Шейхун се случи на 4 април, а докладът беше публикуван на 26 април. Американците организираха ракетна атака малко след инцидента. Невероятна скорост! Не е възможно да направим пълно и честно разследване в такъв кратък период от време”, каза той пред Sputnik France.
Барио добави, че изопропанолът и метилфосфонил дихлоридът, споменати в проучването, са „достъпни на всеки в региона, това са химическите вещества, които се използват за производството на торове, например”. „Няма нищо сложно в това, то нищо не доказва, дори и да са намерили същите съставки на мястото на предполагаемата атака, а от друга страна, те може да са били донесени от Турция”, заяви той.
Инцидентът в Идлиб би могъл да бъде съвместна операция от страна на Фронта „Ал Нусра” и Турция, заяви пред РИА Новости ирански дипломат, пожелал анонимност. В този контекст, предполагаемото използване на зарин, направен в Сирия, не означава непременно, че Дамаск има намеса в атаката. „В Иран химическата атака в Сирия се разглежда като съвместна провокация от страна на Турция и Фронта „Ал Нусра”, подчерта източникът.
Русия и Иран предложиха да се започне независимо разследване на инцидента, но миналата седмица Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) отхвърли предложението. В понеделник руският външен министър Сергей Лавров нарече това решение странно, тъй като руско-иранската инициатива не предвижда нищо друго, освен провеждане на „независимо, безпристрастно и прозрачно разследване”, направено от експерти, които да отидат на място.