Министърът на отбраната на САЩ заяви, че Русия не е направила „почти нищо” в борбата с Ислямска държава в Сирия и че САЩ и техните съюзници „сами” носят това бреме. „Те не свършиха нищо”, каза Аштън Картър в интервю за NBC. „Дойдоха и казаха, че ще се борят с ИДИЛ и че ще окажат подкрепа в гражданската война в Сирия.”

Те не изпълниха нито едно от тези неща. В резултат на това ние сами се борим с ИДИЛ”, обясни Картър, добавяйки, че Москва не е постигнала „почти нищо” в Сирия. Министърът на отбраната не спря да сипе похвали за усилията на САЩ да освободят иракския град Мосул, които са в ход от средата на октомври. Той сподели, че американската операция върви „по план” – нещо, което е в пълен разрез с първоначалните прогнози и информацията в американските медии, че вторият по големина град в Ирак ще бъде освободен тъкмо за американските избори през ноември.

По отношение на руската намеса в Сирия Картър заяви, че „почти сигурно” това е направило прекратяването на гражданската война там „по-трудно”, защото Москва така и не е подкрепила намеренията на Вашингтон да отстранят сирийския президент и не е „помогнала Асад постепенно да бъде премахнат”, така че „умерената опозиция да дойде на власт”.

Москва никога не е давала такова обещание, а тъкмо напротив – тя многократно подчертава, че сирийският народ трябва сам да реши бъдещето на своята страна, и то без чужда намеса и съвети отвън. Руската намеса в Сирия има за цел да запази суверенитета на Дамаск и да сложи онези, които подкрепят процеса на прекратяване на войната, на масата за преговори, като в същото време Ислямска държава и останалите джихадистки групи да бъдат ликвидирани във възможно най-голяма степен. Неведнъж Русия отправи покана към САЩ за координирани удари по обектите на Ислямска държава, но Пентагонът отхвърляше призивите на Москва. Освен това, Вашингтон така и не успя да разграничи „умерената опозиция” от джихадистите, с което допълнително усложни задачата.

Водената от САЩ международна коалиция обстрелваше всичко друго, но не и петролните съоръжения, които са в ръцете на терористите от Ислямска държава. Това заявиха по-рано от руското министерство на отбраната и обвиниха Вашингтон, че водят поредната операция за „бавно и методично” унищожение на икономическата инфраструктура на една суверенна държава. Нещо повече, водените от САЩ сили „по погрешка” убиха десетки войници от сирийската правителствена армия, нещо което Вашингтон беше дал обещание да не прави, когато се намеси в конфликта. Всички опити за прекратяване на огъня, които бяха базирани на споразумения, постигнати между руския външен министър Сергей Лавров и американския му колега Джон Кери, също завършваха с неуспех, тъй като САЩ многократно се проваляше в спазването на поетите ангажименти.

Ясно е, че руската намеса стана повратна точка в конфликта и с нейна помощ бяха освободени сирийските градове Алепо и Палмира, които от години бяха в ръцете на Ислямска държава и други джихадистки групировки. Нещо повече, в края на декември благодарение на общите усилия на Москва, Иран и Турция бе постигнато мирно споразумение, подкрепено с резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Освен напълно необоснованите си твърдения по отношение на руската намеса в Сирия, американският министър на отбраната Аштън Картър спомена и станалите за смях „оценки” на американското разузнаване за предполагаемата намеса на Москва в американските избори. Той призова администрацията на Тръмп да предприеме наказателни мерки. „Не мисля, че отговорът трябва да бъде военен или изцяло военен. Но отговор трябва да има и смятам, че досега предприетите стъпки са само началото, а не краят…”, заяви шефът на Пентагона.

На фона на нарастващия скептицизъм по отношение на обвиненията в хакерска намеса, американските разузнавателни служби представиха доклад за предполагаемите „действия и намерения” на Русия по време на изборите. Той обаче отново не предостави каквито и да било технически доказателства, но в същото време отново набеди Москва, и в частност Russia Today, в опит да „повлияе” на общественото мнение в САЩ. Според специалиста по Близкия изток Джошуа Лендис последните оценки на американския министър на отбраната не са нищо повече от пореден неуспешен опит на американските политици да демонизират Русия и да „навредят” и „попречат” на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Ето какво споделя г-н Лендис пред RT: „В момента се провежда кампания за демонизиране на Русия. И причината това да се случва сега не е толкова самата Русия, колкото Тръмп. Мисля, че демократите, както и много републиканци като Маккейн например, са сериозно засегнати от Тръмп и се опитват да му го върнат. Връщат му го задето той отхвърли твърденията на разузнавателните служби и за това, че е приятелски настроен към Русия.” Новоизбраният президент на САЩ неведнъж подчерта, че ще работи в посока на подобряването на отношенията с Русия. В един от последните си постове в Туитър, той заяви, че само „глупави” хора биха искали конфронтация с Москва.

Източник: Russia Today