През последните години, въпреки възраженията на Анкара, САЩ работи активно, за да засили сътрудничеството си с кюрдските сили в Северна Сирия. Турски наблюдатели предупреждават, че когато войната срещу ДАЕШ приключи, Вашингтон може да окаже натиск за създаване на кюрдска автономия или дори независима кюрдска държава в северната част на Сирия.
Докато тече подготовката за освобождението на столицата на ДАЕШ в Сирия – Ракка, много наблюдатели стават все по-притеснени от това какъв ще бъде следващият етап от сътрудничеството на кюрдите със САЩ, както и дали Вашингтон може да се опита да използва кюрдите като средство, за да раздроби Сирия на парчета.
Турски наблюдатели, които имат свои собствени опасения относно вероятността за създаване на независима кюрдска държава на тяхната граница, говорят за проблема със „Спутник – Турция”. Исмаил Хаккъ Пекин, бивш началник на военното разузнаване към турската армия, заяви пред агенцията, че планът на САЩ за Сирия е ясен: „да превърне Сирия във федерация и да включи кюрдите в тази федерация”. „В същото време Русия разположи свои сили в Африн, за да следи спазването на режима по прекратяване на огъня. С тази стъпка Русия се опитва да запази Африн като неразделна част от Сирия”, отбеляза пенсионираният офицер.
Пекин смята, че „основният въпрос за Анкара е сътрудничеството със Сирия. Ако Турция, която има установени контакти с управляващите в Сирия, се окаже в състояние да проведе балансирана политика в отношенията си както със САЩ, така и с Русия, създаването на автономен кюрдски регион в северната част на Сирия ще се стане изключително трудно, въпреки плановете на Вашингтон”. Запитан каква е силата на турския фактор за предотвратяване на създаването на автономен или независим Кюрдистан в страната, разкъсвана от война, Пекин подчерта, че основният коз на Турция е сътрудничество с Русия, Сирия и Иран. „Ако Анкара може да се отърве от идеологическите наочници, и се възползва от това, можем да си отдъхнем и да сме сигурни, че няма да позволи на САЩ да изпълни плановете си за създаване на кюрдска държава. Най-малкото това ще позволи на Анкара да спечели време. След това проблемът може да бъде решен съвсем лесно – чрез предоставяне на определена степен на автономност на местните власти”. Пекин предупреди, че ако Анкара не успее да се възползва от възможността за партньорство с Москва и Техеран, и с Дамаск, „тя ще бъде от губещата страна”.
От своя страна, Ахмет Берат Конкар, депутат от Партията на справедливостта и развитието, подчерта, че Анкара няма да приеме създаването на независима кюрдска държава, като добави, че Турция ще „работи по всички възможни начини, за да предотврати това”. Официалната позиция на Турция, припомни Конкар, е, че Отрядите за народна защита (YPG) и партията Демократичен съюз (PYD) са терористични организации. „От тази гледна точка, не е възможно да се мисли, че която и да било страна, която е членка на НАТО, ще осигури автономията или създаването на държава в полза на организации, които са признати (от други членове на НАТО) за терористични организации”.
Депутатът подчерта, че въпросът за бъдещето на сирийските кюрди в Сирия трябва „да бъде разрешен от управляващите в Сирия в рамките на дискусиите за конституционната система, след уреждането на кризата, пред която се изправя страната”.
И накрая, Абдуррахман Мустафа, представител на Националния съвет на сирийските туркмени (National Council of Syrian Turkmen), заяви пред „Спутник-Турция”, че той също е обезпокоен, че следващата стъпка на Вашингтон може да бъде раздробяването на Сирия чрез създаването на кюрдска държава. Турция обаче ще защитава интересите си, добави той. „Целта на САЩ е да подпомага сътрудничеството с партията Демократичен съюз и с ПКК”, каза той. „Но операция „Ефратски щит” създаде пречка за това. Турция ще защити своите интереси в областта на националната сигурност и няма да се съгласи с формирането на такава територия. Турция трябва да предотврати това както заради собствената си националната сигурност, така и заради териториалната цялост на Сирия”.
„САЩ се опитват да разделят Сирия от самото начало”, смята Мустафа. „Това е един американски проект. Ние, сирийските туркмени, сме против това. Териториалната цялост на Сирия трябва да бъде запазена. Освен това тя трябва да бъде на самите сирийци, а не на външни сили, които решават каква да бъде формата на управление в страната. Сирийският народ трябва да реши дали ще има федерална форма на управление или някаква друга форма”.
Източник: Sputnik