Източници в Конгреса на САЩ съобщават, че няколко крупни корпорации са организирали кампания срещу въвеждането на санкции срещу Русия. Нефтогазовите BP и Exxon, както и General Electric, Boeing Citigroup, Mastercard и Visa се опасяват, че ще търпят загуби от санкциите. Към първата вълна на недоволни от санкциите се присъединиха още и Ford, Dow Chemical, Procter & Gamble, International Paper, Caterpillar. Нито една от корпорациите обаче не смее да призове публично за пълно отказване от законопроекта. Основно се опитват да трасират недоволството си, като повдигат въпроса за това, че антируските санкции ще им причинят загуба на конкурентоспособност на световния пазар.
В момента представители на всички тези компании провеждат срещи с конгресмените, обсъждайки недалновидната посока на законопроекта с антируските санкции. Още в началото на юли изтече информация, че Exxon Mobil, Chevron, General Electric са силно притеснени от последствията на въпросния законопроект. Сенатът одобри проекта за закон още на 15 юни, но Палатата на представителите прекрати разглеждането на законопроекта. Още повече, че недоволство от ожесточаването на антируските санкции изрази и Европа. Европейският бизнес постепенно започна да осъзнава, че политическите решения на Брюксел, доминирани от интересите на САЩ, почти винаги са в пълен разрез с европейските интереси. Големият въпрос обаче е доколко брюкселският елит е зависим от политическата опека на САЩ?! И докога европейският бизнес ще крепи политически елит, който често действа в ущърб на интересите му...
Германските корпорации например не на шега са силно разтревожени от плановете на САЩ да въведат нови антируски санкции, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung. Експертите в Германия критикуват този ход на САЩ, определяйки го като недружелюбен опит за придвижване на идеята за експорт на американски шистов газ в Европа. Според германския бизнес санкциите, които САЩ се опитват да налагат, ще имат опустошителен ефект върху общите германо-руски проекти, както и върху всички дейности на германските корпорации с Русия. Още преди месец, когато се водеха разговори за този законопроект, министърът на външните работи на Германия Зигмар Габриел заедно с австрийския канцлер Кристиан Керн отбелязаха в общо заключение: "Този американски законопроект с една забележителна прямота описва за какво в действителност става дума: за продажбата на американски втечнен газ и за изтласкването на Русия от европейските пазари." Двамата дипломати подчертават още: "Енергийното обезпечаване на Европа е работа на самата Европа, а не на САЩ. Кой ще ни доставя енергия, решаваме ние според принципите на откритостта и конкуренцията и съобразно пазарните закони". Дори Ангела Меркел, която обикновено и в най-голяма степен се съобразява с американското влияние, този път даде да се разбере, че подкрепя напълно думите на външния си министър Зигмар Габриел. САЩ с този законопроект не преследват само политически цели, а свои чисто икономически и търговски интереси, и това е очевиден факт за германския бизнес, пише още Frankfurter Allgemeine Zeitung. В текста на самия законопроект е написано, че "американското правителство трябва да подпомога експорта на шистов газ" и това трябва да бъде приоритет, "за да се създадат много работни места в САЩ". Също така е казано, че политиката на САЩ е да оказва съпротива срещу "Северен поток-2", заради вредното му влияние върху енергийната сигурност на Европейския съюз, да се развива газовия пазар в Централна и Източна Европа и да се осъществят реформи в енергийната сфера на Украйна. Германците се опасяват, че санкциите ще обхванат дори такива проекти, при които делът на руските корпорации е по-малък от дела на западните. Освен това санкциите засягат не само енергийната сфера, а и добива на други суровини, корабостроенето, производството на стомана, металообработването, строителството на железопътни линии и пр. Плановете на американския Сенат за антируски санкции извикват дълбоко безпокойство и представляват сериозна заплаха за европейската и в частност германската икономика, считат германските експерти.