Америка е отслабена, а Русия иска да покаже със своите действия в Сирия, че може да стане тази алтернатива, която досега отсъстваше за света, казва в интервю за чешката медия Parlamentní listy американският журналист и анализатор Ерик Бест.

Какво точно стои зад участието на Русия в Сирия. Отначало се говореше, че целта е ликвидацията на „Ислямска държава”, но сега Путин директно заявява, че целта е Асад да остане на власт. Какво Русия иска да получи с тази операция?

Всичко, което става в Сирия, се представя на Запад и в Русия по съвсем различен начин. В Русия изобщо не крият, че всичко, което правят е в подкрепа на Асад. Но руснаците ни убеждават, че всички там са терористи и всички искат халифат, и само кюрдите, руснаците и Асад се борят с „Ислямска държава”. Тази е разликата. Американците пък не искат да признаят, че най-напред от всичко се борят с Асад, и отчасти с т.нар. „Ислямска държава”. В момента големият проблем на американците е, че в Сирия се появи Путин. Те обвиняват Русия, че защитава Асад, но Русия това изобщо не го крие. Американците трябва да признаят, че не само нямат стратегия в Сирия, но и мнимата стратегия, която ползват, изобщо не работи и те закриха програмата си по поддръжка на антиправителствените сили в Сирия. В момента в американските вестници даже пишат, че американците в Сирия практически не се чуват, няма ги и те сдават позициите си. Това е нова ситуация. Внезапно Русия стана там главната сила. Това повърждава точно руската теория, че Русия се намеси в Сирия, за да докаже, че еднополярният свят има алтернатива. И даже Юнкер сега заяви, че „не сме длъжни да позволяваме на Вашингтон да диктува отношенията ни с Русия”.

Да се чуят такива думи от Юнкер е доста непривично. Какво се промени? Трябва ли да очакваме промени в отношението на ЕС към Руската федерация?

Аз възприемам думите му като продължение на това, което наблюдавахме в началото. Не всички европейци одобряват санкциите, както и другите антируски мерки. Но американците оказаха толкова голям натиск, че Европа трябваше да се съгласи. Германците постепенно започнаха да отслабват санкциите, например сключването на споразумението за „Северен поток -2”. Вярно, не го афишираха много. И сега Юнкер го заяви на всеослушание. Възпримам това като поредната стъпка към отслабването на властта на САЩ, но не виждам в това нищо революционно. Когато тунизийци получават Нобелова награда за мир, а всички знаят, че тази организация се подкрепя от Държавният департамент на САЩ, това снижава авторитета на Нобеловата награда. Това касае и писателката от Беларус, която получи Нобелова награда за литература. Някой ще каже, че тя е талантлива писателка, но тя не е победила в конкурса заради това. Тя получи наградата, защото критикува Путин. Това първо. Ако към това добавим и разрушаването от САЩ на болницата в Афганистан, всички тези „малки” неща променят ситуацията в света. Имам усещането, че Русия реши да се включи във войната в Сирия защото почувства, че Америка е много слаба и има място за някой, който предлага алтернатива.

Parlamentnilisty.cz