Британският вътрешен министър Тереза Мей ще се изправи срещу министъра на енергетиката Андреа Ледсъм в борбата за поста на Дейвид Камерън. От надпреварата за лидер на Консервативната партия вчера отпадна министърът на правосъдието Майкъл Гоув. Тъй като представителите на торите са на власт, една от двете финалистки автоматично ще седне на горещия премиерски стол. Това означава, че за първи път от близо 26 години насам Великобритания ще има жена за министър-председател. Досега единствено Маргарет Тачър е заемала този пост от 1979 г. до 1990 г.
От самото начало Тереза Мей водеше с убедителна преднина пред останалите претенденти за позицията на Камерън, а някои дори ѝ лепнаха етикeта „новата Желязна лейди”. По време на втория тур от първичните избори в Консервативната партия тя получи одобрението на 199 депутати, а за Ледсъм и Гоув гласуваха съответно 84 и 46 парламентаристи. Вътрешният министър спечели и първия тур от надпревара, като във вторник бе подкрепена от близо половината от консерваторите. Британският министър на труда Стивън Краб реши да се оттегли от състезанието, като обяви подкрепата си за Мей. Едва 16 души дадоха гласа си за бившия министър на отбраната Лиъм Фокс и той отпадна от битката още на първия етап.
Още след като Дейвид Камерън обяви, че ще подаде оставка и няма да бъде уместно той да бъде капитанът, който ще насочва страната в нова посока, Тереза Мей и Борис Джонсън бяха спрягани за възможни кандидати за премиерския пост. Бившият кмет на Лондон бе фаворитът на букмейкърите, но всички техни надежди се сгромолясаха с гръм и трясък. Изненадан от острата реакция на британците след резултатите от референдума за излизане от ЕС, той обяви, че няма да влиза в състезанието за министър-председателския пост, което бетонира позициите на вътрешния министър Мей .
Макар че е евроскептик, тя подкрепи безрезервно Камерън и защити рисковия му избор за оставане на Великобритания в ЕС. В същото време Ледсъм, впоследствие подкрепена от Джонсън и бившият лидер на Партията за независимост на Обединеното кралство Найджъл Фараж, гласува в полза на Брекзит.
На Тереза Мей, която не се появяваше по време на кампаниите на двата лагера, се гледа като на личност, способна да обедини враждуващите звена в партията на консерваторите. Освен това се смята, че тя ще договори възможно най-добрите условия за Великобритания при преговорите за излизане от ЕС.
„Аз съм единственият кандидат, който е способен да свърши тези неща като премиер”, категорична бе Мей и още след първия рунд заяви, че само тя е способна да привлече към себе си подкрепа от цялата партия. Тереза Мей е смятана за сериозен кандидат и защото е депутат от 1997 г. насам. В периода между 2002 г. и 2003 г. става първата жена, която заема поста на генерален секретар на Консервативната партия. Заедно с това заема различни длъжности в сфери, свързани с образованието, културата, труда и правата на жените.
59-годишната Мей е най-дълго служещият вътрешен министър в последния половин век. С репутацията си на сериозна жена, отдадена на здравата работа и избягваща интригите в парламента, тя е част от нарастващия брой жени в традиционно доминираната от мъже британска политика. Паралел може да се прави не само между Мей и Тачър, но и между Мей и германския канцлер Ангела Меркел. Политическата ахилесова пета на Мей е миграцията, която е част от нейната отговорност като министър на вътрешните работи.
В същото време Ледсъм е депутат едва от шест години, като никога не е имала особено важна позиция в правителството на консерваторите, макар че може да се похвали с 25 години опит в банковия сектор. За мнозина бе изненада това именно тя да се изправи лице в лице с Мей. Ледсъм стана по-популярна едва по време на кампанията за излизане на страната от ЕС. Подкрепата ѝ от страна на представителите на торите не е единодушна, тъй като огромна част от тях смятат, че тя няма нито достатъчно политически опит, нито легитимност. Пресата гъмжи от статии, които поставят под съмнение компетентността й, значимостта на постовете й в Лондонското Сити и това доколко информацията в данъчните й декларации е вярна. Ледсъм бе принудена да хвърли светлина върху финансовите си дела, след като Мей последва примера на Гоув и публикува резюме от своята данъчна декларация.
Тереза Мей обеща, че ако спечели, няма да активира член 50 от Лисабонския договор, който касае напускането на ЕС, до края на тази година. Вътрешният министър на Великобритания посочи още, че двата й основни принципа по време на преговорите ще бъдат британският бизнес да продължи свободно да действа на единния пазар, но в същото време страната да има по-голям контрол над границите си. Мей коментира, че няма да има промяна в статута на гражданите на ЕС, които са на британска територия, най-малкото защото Великобритания е още член на Съюза. Но за бъдещото им положение ще се преговаря през следващите години, като междувременно не изключи възможността част от тях да бъдат депортирани заради Брекзит.
Някои анализатори правят аналогия между членството на Великобритания в ЕС и мисловния експеримент с котката на Шрьодингер, който през 1935 г. прави опит да разбули загадките на квантовата механика. В случая член 50 от Лисабонския договор се явява отровният газ, който може да убие затворената в кутия котка – Великобритания, ако радиоактивното ядро в нея се разпадне и освободи отровата. Докато кутията не бъде отворена, котката може да бъде смятана както за жива, така и за мъртва. Каква ще бъде съдбата на Великобритания ще се разбере най-рано след шест месеца. Очакванията са Дейвид Камерън официално да се оттегли от управлението през октомври, а неговият наследник да застане начело на Консервативната партия на 9 септември.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto